Odwiedź naszego bloga
Znajdziesz tutaj praktyczne porady, inspirujące historie i aktualne informacje z branży. Naszym celem jest wspieranie Cię wiedzą i doświadczeniem, które pomogą Ci rozwijać Twoje gospodarstwo.
Przejdź do blogaNabór za:
Program „Premie dla młodych rolników” w ramach Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 skierowany jest do młodych osób pragnących rozpocząć działalność rolniczą. Jego celem jest wspieranie młodych ludzi w wyborze kariery w rolnictwie oraz wzmacnianie konkurencyjności obszarów wiejskich w Polsce.
200 tys. netto PLN
Max. kwota dotacji
9 - 12 miesięcy
Czas wypłaty środków od złożenia wniosku
6 / 10
Trudność programu
Trudne warunki początkowe dyskwalifikują 80% uczestników.
1 Beneficjent nie ukończył 41 roku życia.
2 Nie korzystał z premii Młody Rolnik (bądź współmałżonek/ka)
3 Nie rozpoczął działalności rolniczej wcześniej niż 24 miesiące przed złożeniem wniosku (bądź współmałżonek/ka).
4 Osoby te posiadają odpowiednie kwalifikacje zawodowe lub umiejętności niezbędne do prowadzenia gospodarstwa rolnego. Choć brak kwalifikacji nie stanowi przeszkody w ubieganiu się o dotację, ich posiadanie może przynieść dodatkowe punkty. Wnioskodawca ma możliwość zobowiązania się do uzupełnienia brakujących kwalifikacji w ciągu trzech lat od momentu wypłaty pierwszej transzy wsparcia.
5 Prawdziwych rolników, którzy zamierzają zajmować się rolnictwem a nie rolników, którzy mają 1 - 2 HA i brak potencjału na rozwój.
100% dotacji dla wszystkich rolników.
200 000 zł dla każdego beneficjenta
Zachęcamy do korzystania z równoległego wsparcia z linii MRSCK gdzie można otrzymać dodatkowe 90.000 zł na zakup gruntów. Pomagamy w formalnościach!
Co najmniej 70% środków musi być przeznaczone na zakup środków trwałych, np.:
Resztę dotacji (30%) można przeznaczyć na środki do produkcji takie jak:
UWAGA! Można przeznaczyć 100% dotacji na środki trwałe!
Powierzchnia użytków rolnych w gospodarstwie w roku wyjściowym - nie więcej niż 3 punkty
Posiadanie kwalifikacji zawodowych lub umiejętności - od 1 do 4 punktów
Różnica wieku pomiędzy przekazującym gospodarstwo, a młodym rolnikiem
3 punkty – różnica wieku między przeskakującym gospodarstwo, a młodym rolnikiem wynosi powyżej 15 do 25 lat
5 punktów - różnica wieku między przeskakującym gospodarstwo, a młodym rolnikiem wynosi powyżej 25 lat
Przejmowanie gospodarstwa w całości
4 punkty – za przejmowanie przynajmniej jednego gospodarstwa w całości i na własność (Jeżeli osobie przekazującej gospodarstwo zostanie więcej niż 0,5 ha - nie otrzymuje się tych punktów!).
Uczestnictwo w systemach jakości
4 punkty – uczestnictwo lub planowane uczestnictwo w unijnym systemie jakości związanym z rolnictwem ekologicznym
2 punkty - uczestnictwo lub planowane uczestnictwo w unijnym systemie jakości innym niż rolnictwo ekologiczne
1 punkt - uczestnictwo lub planowane uczestnictwo w krajowym systemie jakości - jednak nie więcej niż 5 punktów – punkty przyznawane w ramach tego kryterium nie sumują się
Wielkość ekonomiczna gospodarstwa w roku wyjściowym
nie więcej niż 3 punkty
Prowadzenie produkcji zwierzęcej
2 punkty (przyznaje się, jeśli co najmniej 50% docelowej wielkości ekonomicznej gospodarstwa osiągnięta z produkcji zwierzęcej + zobowiązanie młodego rolnika do utrzymywania produkcji zwierzęcej aż do końca okresu związania celem, na poziomie minimum 50% docelowej wielkości ekonomicznej gospodarstwa)
Dotychczasowa aktywność zawodowa
1 punkt (jeśli w dniu złożenia wniosku osoba jest domownikiem (w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników) lub uczniem dziennym, studentem stacjonarnym lub zarejestrowanym bezrobotnym
Aby otrzymać punkty za wykształcenie należy je posiadać na dzień składania wniosku! Jeżeli ktoś planuje uzupełnić kurs rolny np. ROL 04 po otrzymaniu dotacji nie otrzyma za to punktów!
Jak sprawdzić krok po kroku czy kwalifikuję się do programu Młody Rolnik?
Sprawdź podstawowe wymagania wiekowe
Musisz mieć nie więcej niż 40 lat (nieukończone 41 lat) w dniu składania wniosku. Jeśli nie spełniasz tego kryterium, nie kwalifikujesz się.
Zweryfikuj czas rozpoczęcia działalności rolniczej
Powinieneś rozpocząć prowadzenie działalności rolniczej nie wcześniej niż 24 miesiące przed złożeniem wniosku lub jeszcze jej nie rozpocząłeś. Upewnij się, że żadna formalna czynność, np. wystąpienie o płatności bezpośrednie, rejestracja w KRUS jako rolnik, prowadzenie działalności gospodarczej z PKD chów zwierząt lub działalności roślina, nie świadczy o wcześniejszym rozpoczęciu działalności.
Oceń swoje kwalifikacje zawodowe
Czy masz:
Wykształcenie związane z rolnictwem (np. studia rolnicze, technikum rolnicze)? Odpowiedni staż pracy w rolnictwie (np. podleganie KRUS)? Jeśli brak Ci kwalifikacji, możesz zadeklarować ich uzupełnienie w ciągu 3 lat od wypłaty pierwszej raty, ale nie otrzymasz za to punktów w ramach programu.
Sprawdź wymagania dotyczące gospodarstwa
Twoje gospodarstwo musi spełniać następujące warunki:
Minimalnie 50% gruntów wskazanych do biznesplanu musi być na własność lub dzierżawione na odpowiednich zasadach (np. z ZWRSP lub JST - np. dzierżawa z KOWR), druga połowa może być dzierżawiona od innych rolników na okres wynoszący co najmniej 8 lat. Nie musi posiadać niczego na własność lub w dzierżawie na dzień składania wniosku, masz na to 12 miesięcy od podpisania umowy z ARIMR. Powierzchnia gospodarstwa wskazanego w biznesplanie musi być większa niż minimalna dla danego województwa lub jego wartość ekonomiczna powinna wynosić co najmniej 15 000 euro w okresie wyjściowym. Całkowita powierzchnia gospodarstwa nie może przekraczać 300 ha, a wartość ekonomiczna 150 000 euro.
Oceń wymagania finansowe
Musisz zobowiązać się, że 60% Twoich całkowitych przychodów przez co najmniej 5 lat będzie pochodziło z działalności rolniczej. Weryfikowane są dane ekonomiczne zawarte w biznesplanie.
Przygotuj biznesplan
Należy opracować biznesplan, który pokaże: Rozwój gospodarstwa. Zaplanowane inwestycje (min. 70% pomocy musi być przeznaczone na inwestycje w środki trwałe i wartości niematerialne). Osiągnięcie wzrostu wartości ekonomicznej gospodarstwa.
Sprawdź wykluczenia
Nie kwalifikujesz się, jeśli:
Już wcześniej skorzystałeś z podobnej pomocy w ramach programów PROW. Twój małżonek skorzystał z pomocy tego typu w trakcie małżeństwa lub przed jego zawarciem. Twoje gospodarstwo nie spełnia wymogów strukturalnych (np. zbyt niski udział gruntów na własność lub dzierżawę).
Policz punkty w systemie oceny wniosków
Aby zakwalifikować się do programu, musisz uzyskać co najmniej 7 punktów w systemie oceny: Punkty przyznawane są za powierzchnię gospodarstwa, kwalifikacje zawodowe, uczestnictwo w systemach jakości, produkcję zwierzęcą itp.
Spełniasz wszystkie warunki?
Skontaktuj się z naszym doradcą, pozyskamy dla Ciebie te środki!.
Znajdziesz tutaj praktyczne porady, inspirujące historie i aktualne informacje z branży. Naszym celem jest wspieranie Cię wiedzą i doświadczeniem, które pomogą Ci rozwijać Twoje gospodarstwo.
Przejdź do bloga21 listopada 2024
21 listopada 2024
22 sierpnia 2024
Skorzystaj z promocji, podpisz umowę do 31.01.2025 i otrzymaj 20% rabatu na nasze usługi!
Wypełnij formularzUzupełnij swoje dane, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą telefonicznie w ciągu dwóch dni roboczych.
Uzupełnij swoje dane, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą telefonicznie w ciągu dwóch dni roboczych.
Odpowiedz na pytania aby dowiedzieć się czy przysługuje Ci dotacja.
Odpowiedz na pytania aby dowiedzieć się czy przysługuje Ci dotacja.